Prowizja, ubezpieczenie… koszty kredytu gotówkowego

Wiele osób kojarzy kredyty gotówkowe z bardzo wysokim oprocentowaniem oraz licznymi dodatkowymi opłatami. Jak to wygląda w rzeczywistości i czy faktycznie kredyt gotówkowy jest drogim zadłużeniem, którego należy unikać.

Najważniejsze jest ustalenie co składa się na koszta kredytu gotówkowego. Są to oczywiście odsetki, które musimy zwrócić wraz z całą kwotą którą pożyczamy. Dodatkowo do rzeczywistej rocznej stopy procentowej zaliczają się wszelkie prowizje i opłaty za udzielenie kredytu, a także dodatkowe usługi np. ubezpieczenie kredytu.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na wysokość miesięcznej raty, którą będziemy przeznaczać na spłatę zadłużenia. Musimy pamiętać także o tym, że im dłuższy okres kredytowy – tym większą kwotę odsetek będziemy musieli zapłacić, nawet jeżeli pozornie zobowiązanie wyniesie nas miesięcznie mniej niż spłata krótkoterminowa. Jeżeli zastanawiamy się nad tym czy kredyt gotówkowy jest droższy od innych kredytów, to owszem oprocentowanie takiego zobowiązania jest wyższe. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że w dużej mierze płacimy za usługę, która jest bardzo wygodna dla klienta i poza tym, że całą sumę pożyczonych pieniędzy możemy przeznaczyć na dowolny cel to sam proces udzielenia kredytu jest niezwykle zminimalizowany i nie wymaga dużej ilości czasu. Dzięki temu możemy cieszyć się bardzo szybko dodatkowymi funduszami bez konieczności przygotowywania niezbędnych dokumentów, a za wszelkie formalności związane z dokładnym sprawdzeniem np. zdolności kredytowej klienta, odpowiada bank.

Warto przytoczyć także fakt, że wiele instytucji oferuje kredyty gotówkowe drogą internetową, przez co ich produkty, są nie tylko dostępne dla klientów bez wychodzenia z domu, ale również tańsze przez bardzo częste pominięcie kosztów związanych z prowizją. Wśród kredytów możemy odnaleźć także produkty promocyjne, które są pozbawione marży pod warunkiem wykupienia polisy lub założenia konta osobistego. Jeżeli zatem szukamy ciekawych rozwiązań i tańszych kredytów warto porównać oferty, które zapewniają takie udogodnienia.

Zobacz także:  Jaki kredyt konsolidacyjny wybrać?

W przypadku ubezpieczeń kredytów są one coraz popularniejsze i wiele banków zachęca do skorzystania z możliwości jakie daje taka usługa. Dla kredytodawcy, dodatkowe zabezpieczenie jest czynnikiem, który może wpłynąć pozytywnie na zdolność kredytową kredytobiorcy. W przypadku problemów finansowych zadłużenie będzie mogło zostać spłacone, przynajmniej częściowo przez ubezpieczyciela. Oczywiście na rynku ubezpieczenie kredytu nie zawsze jest wymagane i jeżeli koszt takiej dodatkowej usługi przekracza nasze możliwości powinniśmy szukać tańszych produktów.

Kredyty gotówkowe są droższe niż pozostałe usługi bankowe, warto jednak wspomnieć, że są znacznie atrakcyjniejszą alternatywą dla pożyczek parabankowych. Nie tylko ze względu na niższe oprocentowanie kwoty jaką pożyczamy ale także opłat prowizyjnych oraz innych związanych z faktem udzielenia pożyczki lub kredytu.  

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.