Kredyt samochodowy – oprocentowanie
Wielu ludzi noszących się z zamiarem kupna samochodu nowego jak i używanego oprócz wielu dylematów związanych z wyborem marki i modelu auta, ma także problem z wyborem odpowiedniej oferty kredytowej, które mnożą się na rynku w szybkim tempie. Wiele instytucji bankowych ma w swoich produktach bankowych kilka propozycji rozwiązania zarówno dla nowych jak i stałych klientów.
Co warto wiedzieć decydując się na kredyt samochodowy?
Nosząc się z zamiarem wzięcia kredytu samochodowego należy wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. przede wszystkim jest to kredyt celowy. Oznacza to, że może on być przeznaczony tylko i wyłącznie na zakup dobra określonego w umowie, w tym przypadku samochodu, motocykla, łodzi czy też ciągnika.
Zabezpieczeniem dla banku jest zawsze zakupiony samochód. Sytuacja ma się identycznie jak w przypadku kredytu hipotecznego. W razie problemów ze spłatą rat lub zaniechaniem spłaty kredytu bank ma możliwość przeznaczenia auta na licytację komorniczą, a także wzięcie go na własne użytek. Kredyt na samochód najczęściej udzielany jest przez tradycyjne banki jak i banki samochodowe.
Oprocentowanie kredytu samochodowego – podstawowe informacje
Z czego zatem składa się oprocentowanie kredytu samochodowego? Przede wszystkim pierwsza składową jest marża banku, która (co ważne) jest stała. Ponadto wpływ na oprocentowanie ma także stawka bazowa WIBOR, która jednak może być zmienna w późniejszym okresie kredytowania.
Należy wiedzieć, że marżę banki udzielają indywidualnie, co skutkuje różnymi jej wartościami. W tym przypadku warto rozejrzeć się za ofertami kilku banków, gdyż to może wpłynąć na mniejszy koszt kredytu. W powszechnej opinii panuje mylne stwierdzenie, że oprocentowanie kredytu jest jego ceną, ponieważ finalna kwota pożyczki składa się z wielu czynników.
Jak można wpłynąć na wartość oprocentowania?
Przede wszystkim odpowiednia i dokładna weryfikacja rynku pod kątem kredytów samochodowych. W obecnych czasach do dyspozycji jest mnóstwo ofert bankowych co pozwala przebierać w ofertach i maksymalnie obniżyć koszty pożyczek. Ponadto historia spłat poprzednich kredytów też ma ogromne znaczenie. Jeśli wszystkie były rzetelnie spłacane istnieje możliwość negocjacji warunków umowy.
Tak jak terminowość spłat rat, tak i w ogóle jakakolwiek historia kredytowa ma znaczenie. Wszystkie informacje na ich temat mogą działać korzystnie lub nie na decyzję kredytową. Poza tym może to wpłynąć na przedstawienie korzystniejszej propozycji, a zatem na obniżenie oprocentowania i kosztów pożyczki.