Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe są coraz popularniejsze wśród Polaków – wiele osób decyduje się na pożyczkę, aby poprawić komfort życia lub wyjechać na wymarzone wakacje. Czego jednak wymagają banki od potencjalnych kredytobiorców?

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją zwiększyć?

Zdolność kredytowa to współczynnik oceny ryzyka obliczany przez banki – im wyższa nasza zdolność kredytowa, tym większe mamy szanse na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o pożyczkę. Na zdolność kredytową składają się m. in. takie czynniki jak wysokość zarobków, staż i rodzaj pracy oraz stan rodzinny.

Najprostszym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest zmniejszenie swoich wydatków i w miarę możliwości zwiększenie dochodów. Warto również pozbyć się innych zadłużeń jeżeli takie posiadamy.

Jakich dokumentów będzie od nas potrzebował bank?

Do zawarcia umowy zawsze będziemy potrzebować dowodu osobistego. Oprócz tego banki mogą żądać innych dokumentów, w zależności od wysokości i przeznaczenia kredytu i tego jaka była nasza wcześniejsza historia kredytowa. Jeżeli wcześniej braliśmy pożyczki i nigdy nie było z nimi problemu to powinno wystarczyć zaświadczenie o zarobkach. Natomiast w przypadku pierwszego kredytu banki zazwyczaj chcą sprawdzić potencjalnych klientów bardziej szczegółowo i potrzebują zaświadczeń z pracy, aby sprawdzić rodzaj umowy oraz staż pracy.

W przypadku emerytów i rencistów zazwyczaj wymagany jest dowód osobisty, dokument potwierdzający uprawnienie do świadczeń i odcinek ostatniego przelewu. Oczywiście dokumenty, które musimy dostarczyć mogą się różnić w przypadku poszczególnych banków.

Czy można otrzymać kredyt nie mając umowy o pracę?

Banki nie wykluczają takiej możliwości, jednak otrzymanie kredytu gotówkowego nie mając umowy o pracę jest dużo trudniejsze. Podstawą do podjęcia decyzji w takim przypadku, będzie nasza historia kredytowa – jeśli mamy czyste konto to jest szansa na pozytywną decyzję.

Zobacz także:  Bank o światowej renomie.

Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o dzieło lub zlecenie to potrzebne będzie udokumentowanie naszych przychodów z ostatnich 3 miesięcy – czasami może to być okres dłuższy lub krótszy w zależności od banku i kwoty o jaką się ubiegamy.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.