Jaki kredyt konsolidacyjny wybrać?
Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym pozwalającym połączyć wszystkie nasze zobowiązania w jedno i przenieść je do jednego banku. Większość banków umożliwia konsolidację wszystkich dostępnych kredytów, lecz niektóre banki wykluczają chwilówki. Najczęściej konsolidowane zobowiązania to: kredyty hipoteczne i mieszkaniowe, kredyty konsumenckie, kredyty samochodowe, pożyczki gotówkowe, zadłużenia na kartach kredytowych, linie kredytowe w rachunkach bankowych, a także raty na zakup towarów i usług.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?
Jak przy każdym kredycie, również przy kredycie konsolidacyjnym największą uwagę należy zwrócić na wysokość oprocentowania. Należy zwrócić uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania czyli RRSO, która uwzględnia wszystkie koszty jakie wchodzą w skład kredytu. Chcąc wybrać najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny do obliczenia RRSO trzeba wziąć pod uwagę: kwotę kredytu, ilość rocznych rat, prowizję za udzielenie kredytu, oprocentowanie kredytu w skali roku, pozostałe koszty na przykład opłata przygotowawcza. Bank ma również obowiązek podać nam wysokość RRSO i będzie to wartość wyrażona w procentach. W przypadku konsolidacji banki mają w swej ofercie kredyty konsolidacyjne bez hipoteki i zabezpieczone hipoteką. Zabezpieczenie związane jest z wysokością kredytu, im wyższa kwota, tym większe prawdopodobieństwo że bank będzie wymagał zabezpieczenia hipotecznego.
Zalety konsolidacji kredytów.
Konsolidacja kredytów przede wszystkim powinna poprawić naszą płynność finansową. Mając kilka kredytów, pożyczek, czy też zobowiązania na karcie kredytowej często mamy problemy ze spłatą kolejnych rat. Wówczas konsolidacja wszystkich kredytów może przynieść nam sporo korzyści. Konsolidacja daje nam możliwość spłacenia wszystkich zobowiązań w różnych bankach i płacenia tylko jednej raty. Poza tym wydłużony zostaje okres kredytowania, co powoduje, że comiesięczna rata jest niższa i mniej uciążliwa niż wcześniej. Domowy budżet już tak bardzo nie cierpi. W kredycie konsolidacyjnym mamy możliwość wyboru daty płacenia raty kredytu. Wiedząc więc wcześniej kiedy otrzymujemy wypłatę, możemy tak ustalić datę aby nie mieć problemów ze spłatą raty. W ramach kredytu konsolidacyjnego mamy też możliwość skorzystania z dodatkowych środków pieniężnych.
Rodzaje kredytów konsolidacyjnych.
Na polskim rynku wyróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Pierwszy z nich to hipoteczny kredyt konsolidacyjny. Jak sama nazwa wskazuje zabezpieczeniem tego kredytu jest hipoteka zastawiona na naszej nieruchomości. Aby ubiegać się o hipoteczny kredyt konsolidacyjny należy przejść formalności podobne jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. Kredyt ten przyznawany jest na dłuższy okres, a dzięki zabezpieczeniu hipoteką jego oprocentowanie jest niższe.
Drugi rodzaj kredytu to kredyt konsolidacyjny bez hipoteki, czyli w tym przypadku bank nie będzie wymagał żadnego zabezpieczenia ani poręczeń. W ten sposób uzyskamy kredyt o niższej wartości, a okres jego kredytowania będzie zdecydowanie krótszy – nie więcej niż 10 lat.
Podsumowując, kredyt konsolidacyjny daje nam możliwość przeniesienia wszystkich posiadanych zobowiązań do jednego banku. W pewien sposób porządkuje to nasze zobowiązania finansowe i pozwala w wygodny sposób płacić tylko jedną ratę w miesiącu. Mamy wówczas większą kontrolę nad naszymi finansami, nie popadamy w spiralę zadłużenia, a ponadto banki oferują również możliwość pozyskania dodatkowej gotówki, którą można przeznaczyć na dowolny cel.