Jak przygotować się do kredytu samochodowego?

Zakup samochodu na kredyt to rozwiązanie, które jest dla wielu osób bardzo wygodne. Jednak warto się do niego w odpowiedni sposób przygotować.

Kredyt samochodowy jest rozwiązaniem, które nie jest pozbawione wad, ale czasami nie mamy wyboru i jest to jedyna możliwość pozwalająca nam na zakup nowego samochodu. Na co powinniśmy się przygotować? Przede wszystkim bank będzie wymagał od nas wykupienia ubezpieczenia AC. Stanowi ono dla banku rodzaj zabezpieczenia, w ten sposób bank chroni się przed konsekwencjami wynikającymi z kradzieży lub uszkodzenia samochodu. Bowiem ewentualne odszkodowanie uzyskuje wtedy bank, nie my. Jakich jeszcze zabezpieczeń możemy się spodziewać? Czasami poręczenia osoby trzeciej, zastawu rejestrowego, innymi słowy wpisania samochodu do krajowego rejestru zastawów, jak również umieszczenia w dowodzie rejestracyjnym informacji o tym, że bank jest właścicielem auta. Jest to zabezpieczenie pozwalające bankowi sprzedać samochód w razie, gdybyśmy nie płacili rat. Kolejne zabezpieczenie to przewłaszczenie, co prawda nie wpisujemy banku do dokumentów, ale instytucja wymaga dużego wkładu własnego. Karta pojazdu również zostaje w banku.

Jak wybrać właściwy kredyt?

Szukając kredytu samochodowego, warto przejrzeć strony poszczególnych banków, jeśli coś nas zainteresuje, zadzwońmy do banku lub spotkajmy się z przedstawicielem. Inną możliwością jest przejrzenie rankingu kredytów. Tego rodzaju zestawienia znajdziemy na wielu stronach, inną możliwością jest skorzystanie z kalkulatora kredytowego, który obliczy ratę i koszty kredytu. Narzędzia te w znaczny sposób przyspieszą poszukiwanie kredytu. Na co warto zwrócić uwagę? Koszty kredytu uzależnione są między innymi od oprocentowania kredytu oraz prowizji za jego udzielenie. Oczywiście znaczenie ma też okres trwania kredytu, im dłuższy, tym często wyższy koszt. Koszty kredytu to jedno, drugą kwestią jest dopasowanie ilości rat do naszych realnych możliwości, tak by kredyt nie był dla nas przesadnie obciążający. Zazwyczaj banki oferują trzy rodzaje kredytów: standardowe (raty równe lub malejące), jednoratowe (raty 2×50 lub 60/40, pierwsza rata wpłacana jest przy zakupie, druga przy końcu umowy) oraz kredyt z ratą balonową, zaletą takiego kredytu jest dość niska rata miesięczna, za to wysoka rata ostatnia. Ten rodzaj kredytu jest dobrym pomysłem dla osób, które chcą kupić w niedługim czasie kolejny samochód. Ostatnia rata przeznaczona może być bowiem na wykup samochodu na własność lub po podliczeniu ile wart jest aktualnie nasz samochód, może zostać zamrożona i przeznaczona na nowy pojazd. Inną opcją jest leasing, który stanowi coś na kształt połączenia dzierżawy oraz kredytu samochodowego.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Banki wymagają od nas różnych dokumentów, jednak pewne z nich się pokryją. Dlatego, gdy już zdecydujesz się na kredyt w danej placówce, koniecznie przeczytaj, jakie dokumenty są wymagane. Przede wszystkim nie obejdzie się bez przedstawienia dokumentu ze zdjęciem, który potwierdzi naszą tożsamość. Dodatkowo konieczne jest zaświadczenie o wysokości naszych dochodów, w przypadku prowadzenia firmy przygotujmy zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Przyda się też NIP, REGON oraz zaświadczenie z US o wysokości osiąganych dochodów. Warto pamiętać, że jeśli wcześniej przygotujemy komplet dokumentów, przyspieszymy decyzję o przyznaniu kredytu. Wszelkie niezbędne informacje znajdziemy na stronie internetowej banku.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.