Główne techniki restrukturyzacji zadłużenia

Na rynku finansowo – kredytowym przeciętny kredytobiorca odnajdzie wiele ciekawych metod restrukturyzacyjnych. Niektóre z nich sprawdzają się w ostateczności, a inne działają nawet przy niewielkich długach i pozwalają zwiększyć potencjał spłaty zobowiązania, szczególnie w średnim, dłuższym terminie. W artykule podyskutujemy o najważniejszych technikach restrukturyzacyjnych w zakresie zadłużenia dostępnych przede wszystkim w sektorze bankowości detalicznej.

Jedna z podstawowych technik restrukturyzacji zadłużenia to po prostu podpisanie dodatkowego aneksu do umowy kredytowej. Banki detaliczne z reguły zgadzają się na wniesienie kilku poprawek, które jednak sprowadzają się praktycznie zawsze do podniesienia całkowitych kosztów zobowiązania, w zamian za obniżenie miesięcznych rat. Większość kredytobiorców akceptuje podobne koszty, ponieważ niska rata miesięczna umożliwia stosunkowo szybkie wyjście z bieżących problemów ekonomicznych. Przy wielu kredytach spłacanych jednocześnie najlepsze podejście gwarantuje kredyt konsolidacyjny. Przy konsolidacji zadłużenia spłacasz natychmiast wszystkie dotychczasowe zobowiązania, czy to na karcie kredytowej, czy wobec instytucji pozabankowych, czyli popularnych parabanków. Nie liczy się rodzaj zobowiązania, ale raczej limit zdolności kredytowej. Warto zdecydować się na konsolidacje, jeżeli kwota z kredyty konsolidacyjnego umożliwia całościowe pokrycie wszystkich dotychczasowych zobowiązań. W przeciwnym wypadku lepiej przeanalizować inne metody lub po prostu postarać się o szybką poprawę zdolności kredytowej, czy poziomu dochodów miesięcznych w budżecie domowym. Jedna z najpoważniejszych metod restrukturyzacji to ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sądy przychylają się do ogłoszenia upadłości, jeżeli kredytobiorca miał do czynienia z losowymi sytuacjami w życiu, które uniemożliwiają w praktyce regulowanie rat. To zdarza się, np. w ramach wystąpienia klęsk żywiołowych.

Restrukturyzacja zadłużenia to najczęściej proces wymagający dysponowania pozytywną zdolnością kredytową. Jeżeli widzisz, że twój budżet domowy zaczyna zalegać z opłatami należy możliwie najszybciej podjąć działania naprawcze, negocjacje z bankiem detalicznym, czy innym kredytodawcą.

Zobacz także:  Jak przygotować się do kredytu samochodowego?

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.