Czy nadpłata kredytu hipotecznego jest opłacalna?

Umowa o kredyt hipoteczny charakteryzuje się długoterminowym terminem obowiązywania. Według standardów KNF do 35 lat maksymalnie. Z tego powodu zobowiązanie hipoteczne obciąża znacząco budżet domowy. Kredytobiorcy w tym czasie szukają oszczędności. Nadpłata kredytu to ciekawe narzędzie, które umożliwia optymalizację kosztów całkowitych kredytu hipotecznego.

Stopniowo malejące koszty zobowiązania

Przy nadpłacie kredytu hipotecznego kredytobiorca zmniejsza skalę wartości kapitału, od której bank nalicza odsetki. Generowanie dodatkowych oszczędności przy spłacie dużych rat jest bardzo trudne, a często niemożliwe. Z tego powodu warto z bankiem ustalić warunki, np. większych, jednorazowych wpłat. Ważne pytanie, to czy bank pobiera dodatkową opłatę za nadpłatę kredytu hipotecznego? Większość instytucji kredytowych odchodzi od tego rozwiązania, co naturalnie zwiększa opłacalność współpracy.

Im szybciej, tym lepiej

Nadpłata kredytu prowadzi po drugie do skrócenia okresu obowiązywania umowy. Kredytobiorca wcześniej staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości, co może odbić się nawet na walorach inwestycyjnych. Nadpłata kredytu hipotecznego wiąże się z pewnym ryzykiem utraty wszystkich oszczędności gospodarstwa domowego. Zachowanie pewnej części środków zwiększa komfort psychiczny. Każdy kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązania, a bank zgodnie z przepisami nie może czynności ograniczać.

Ochrona budżetu, a problem nadpłaty kredytu hipotecznego

Z drugiej strony nadpłata wyraźnie ogranicza możliwości konsumpcyjne kredytobiorcy. Cała siła ekonomiczna zostaje przeznaczona na uregulowanie zobowiązania. Wydłużony okres kredytowania nieruchomości gwarantuje z reguły stosunkowo niską ratę. Kredyt hipoteczny jest poza tym najtańszym długiem, tańszym nawet od kredytów gotówkowych. Najczęściej spotykane prowizje za wcześniejszą spłatę w polskich bankach to 2.5% -3%. Najpopularniejsi kredytodawcy jednak nie obciążają klientów dodatkowymi kosztami, co jest dobrą wiadomością przy analizie ofert.

Zobacz także:  Jaki kredyt konsolidacyjny wybrać?

Czy warto postawić na nadpłatę kredytu hipotecznego? Tak, ale pod warunkiem dysponowania faktycznymi możliwościami ekonomicznymi. Najlepiej kredyt hipoteczny spłacać we właściwym, zawsze terminowym tempie, a przy okazji generować nadpłaty, aby z czasem ulżyć budżetowi.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.