• Bez kategorii

Co bank bierze pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt hipoteczny?

Na decyzję banku o przyznaniu nam kredytu hipotecznego wpływ ma z pewnością wiele rozmaitych czynników. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że instytucje bankowe weryfikują swoich potencjalnych kredytobiorców pod kątem ich możliwości finansowych, a także wiarygodności. Należy być przygotowanym na tego rodzaju procesy. Niemniej jednak nie oznacza to, że możemy lekkomyślnie aplikować o kredyty hipoteczne i zdawać się na analizę banku w tym zakresie. Musimy najpierw samodzielnie ocenić swoją sytuację finansową i szczegółowo przekalkulować, czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na zaciągnięcie tego rodzaju zobowiązania. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku kredytów hipotecznych zabezpieczeniem spłaty jest nieruchomość. To oznacza, że jeśli nie będziemy wywiązywać się z umowy, bank będzie uprawniony do jej przejęcia. Decyzje o charakterze finansowym są bardzo poważne, dlatego też należy podejmować je w sposób odpowiedzialny. Nie możemy stawiać na ogólnikowe informacje, czy też emocje – kluczowe są tutaj fakty, konkrety i analiza.

Ocena naszej sytuacji finansowej i wiarygodności

Kiedy składamy wniosek o kredyt hipoteczny, bank dokonuje oceny naszej sytuacji finansowej oraz wiarygodności. Jednym z istotnych czynników jest tutaj niewątpliwie kwestia naszych zarobków oraz wydatków. Musimy być w końcu w stanie regulować comiesięczne raty w wyznaczonych terminach. Instytucje bankowe ustalają dane dotyczące naszych przychodów na rozmaite sposoby. Przykładowo, mogą nas one poprosić o złożenie stosownego oświadczenia, czy też zwrócić się do naszego pracodawcy lub zleceniodawcy w tej sprawie. Niejednokrotnie także jako udokumentowanie dochodów służą również deklaracje podatkowe, czy też wyciągi z kont bankowych. Wiele zależy tutaj od specyfiki naszej indywidualnej sytuacji dotyczącej źródeł przychodów. Bank ocenia też nasze wydatki. Bilans naszego budżetu musi pozwalać nam na spłatę rat oraz być adekwatny do parametrów kredytu hipotecznego.

Historia kredytowa jako źródło informacji

Kolejną kwestią, jaką instytucje bankowe biorą pod uwagę, jest nasza historia kredytowa. Dotyczy ona informacji na temat naszych zadłużeń aktualnych oraz przeszłych. Dzięki temu bank ma okazję dowiedzieć się, czy mamy na koncie jakieś długi, a także jak wywiązywaliśmy się z naszych dawnych zobowiązań. Jest to dla niego bardzo istotne źródło informacji dotyczące naszej wiarygodności jako kredytobiorcy. Jeżeli w przeszłości nie płaciliśmy rat terminowo, instytucja ma bowiem wątpliwości, czy tym razem może być inaczej. Ten mechanizm, oczywiście, polega na pewnego rodzaju uproszczeniu, ponieważ przecież nasze podejście do zobowiązań oraz sytuacja finansowa może ulegać zmianom. Niemniej jednak trudno się dziwić, że bank poszukuje tego rodzaju informacji w rozmaitych rejestrach i bazach danych.

Możliwości dotyczące wkładu własnego

Przy kredytach hipotecznych bardzo istotną rolę odgrywa również wkład własny. Są to środki, które możemy z własnej kieszeni przeznaczyć na pokrycie części planowanej inwestycji. Wymagania instytucji bankowych, co do jego wysokości, mogą być rozmaite. Jest to z pewnością istotny parametr dostępnych na rynku ofert kredytów hipotecznych. Musimy zatem ustalić, ile wynoszą nasze oszczędności i jaką kwotę możemy wykorzystać na wspomniany wcześniej cel. Z perspektywy banku ma to duże znaczenie, ponieważ nasza możliwość sprostania wymaganiom oferty jest tutaj z pewnością bardzo istotna. Trzeba mieć to na uwadze.

Możesz również polubić…

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.