23 Aug 2017

Nowości w ofertach kredytowych i korzyści dla klientów

Bankowość to dziedzina, która podobnie jak wiele innych ulega ciągłym zmianom. Coraz większa ilość banków to przede wszystkim rosnąca konkurencja, która skutkuje tym, iż banki starają się skonstruować ciekawe i tym samym przyciągające uwagę klientów oferty.

money-621349_640.jpg Jedną z rzeczy, którą dzisiaj można znaleźć w wielu bankach są tak zwane kredyty promocyjne. Najczęściej banki oferują je w momentach, gdy najwięcej osób decyduje sie na ich zaciągnięcie, jak na przykład okres przedwakacyjny czy świąteczny. Cechą charakterystyczną takich kredytów są znacznie atrakcyjniejsze od innych ofert warunki, zazwyczaj znacznie niższe oprocentowanie i wysokość prowizji, która bardzo często jest zerowa. To dla klientów zainteresowanych ich zaciągnięciem bardzo dobra informacja, gdyż do spłaty mają czasem sporo mniej niż w przypadku gdyby zdecydowali się na dostępne cały czas w banku oferty kredytowe. Jednakże tego typu oferty mają pewien minus, a mianowicie okres ich spłaty. Podczas gdy tradycyjne, dostępne cały czas oferty umożliwiają spłatę zobowiązania w czasie kilku lat, wiele ofert promocyjnych dostępnych jest jedynie z czasem spłaty 12 lub 18 miesięcy. To zaś pociąga za sobą nieco wyższą miesięczną ratę, dlatego też nie każdy może sobie na taki kredyt pozwolić. Należy bowiem dobrze przekalkulować, czy domowy budżet udźwignie ratę w wysokości kilkuset złotych miesięcznie, co jest kwotą znacznie większą niż w przypadku innych ofert.

Ale nawet klienci, którzy nie mogą sobie pozwolić na taki kredyt mogą dla siebie znaleźć ciekawe oferty. Obecnie bowiem banki prześcigają się w proponowaniu ciekawych rozwiązań, które mają za zadanie przede wszystkim zainteresować klientów. Wakacje kredytowe to jedna z takich właśnie możliwości, którą do swojej oferty wprowadza coraz więcej banków. Dzięki tej opcji przez określony w umowie czasie, najczęściej od 3 do 6 miesięcy klienci mogą zawiesić spłacanie zobowiązania bez żadnych konsekwencji. Oczywiście wcześniej należy bank poinformować o chęci skorzystania z tej opcji jak również zazwyczaj spełnić warunki które to umożliwiają. Najważniejszym zazwyczaj jest to, aby raty zobowiązania były spłacane terminowo. Ponadto należy zwracać uwagę na to, czy z tej opcji można skorzystać jednorazowo, czy też odroczenie można rozkładać na przykład na dwa okresy. Bywa że bank oferuje możliwość skorzystania z dłuższego okresu, na przykład 6 miesięcy, ale pod warunkiem, że jednorazowo można skorzystać z karencji trzymiesięcznej oraz przerwy pomiędzy tymi okresami nie będą krótsze niż określone w umowie.